X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
L.O.L. Surprise
17.10.2020
L.O.L. Surprise
L.O.L. Surprise - trend pre malých zberateľov Už niekoľko sezón sú medzi deťmi hitom malé zberateľské hračky ukryté v rôznych škatuliach alebo loptič... čítať celé
Kŕmenie dieťaťa a podávanie prvého ovocia a zeleniny
13.09.2019
Kŕmenie dieťaťa a podávanie prvého ovocia a zeleniny
Naučiť sa samostatne jesť je skutočnou výzvou pre batoľatá aj pre rodičov. Malé ruky nie vždy zvládnu lyžicu a nedostatok klinčekov sťažuje žuvanie je... čítať celé
Kedy by malo batoľa meniť posteľ?
13.09.2019
Kedy by malo batoľa meniť posteľ?
Zmena postieľky pre batoľatá na detskú postieľku je jednou z prvých veľkých zmien v živote batoľa. Kedy je najlepší čas na to, aby táto udalosť nebola... čítať celé
Zobraziť všetky články

 

Široký výber

 

Široký výber tých najrôznejších hračiek zaručí neobmedzenú a nekončiacu zábavu pre najmenších.

To bude radosti!

Z našej najširšej ponuky si určite každý vyberie.

 

 

 


 

 

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Zdravá chrbtica so školskou výbavou, alebo ako si vybrať správny batoh?
13.09.2019

Zdravá chrbtica so školskou výbavou, alebo ako si vybrať správny batoh?Detský batoh musí byť najkrajší a najmódnejší, najlepšie motívy z rozprávok. Pre rodičov by to malo byť také, ktoré výrazne zmierňuje chrbticu a uľahčuje každodennú cestu z domu do školy a späť. Poruchy držania tela ovplyvňujú 30% až 60% detí. Ťažká a zle vybraná školská taška môže zhoršiť chyby držania tela dieťaťa. Ako zvoliť správny batoh do školy, ktorý sa postará o zdravé chrbát? Koľko by to malo vážiť Pri výbere novej školskej tašky si pozrite pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať.

Batoh pre detiPri výbere správneho batohu pre dieťa začnime s veľkosťou. Malo by byť prispôsobené výške dieťaťa. Deti v ranom školskom veku, t. j. vo veku od 6 do 9 rokov, môžu dorásť až do 6 cm za rok. Bez správnej prevencie to môže viesť k chybám pri držaní tela. Svalnatý systém pri takom rýchlom raste neudržiava tempo vývoja kostry a dostatočne ho nechráni. Mladé kolená, chodidlá a najmä chrbtica sú vystavené najväčšiemu stresu. Šírka batohu preto nemôže prekročiť šírku ramena a nesmie byť dlhšia ako asi osem centimetrov pod pásom.

Je vhodné vybrať si školskú tašku vybavenú nastaviteľnými remienkami. Nastavenie by malo byť v dvoch fázach, takže môžete nastaviť ich dĺžku a hmotnosť na správnom mieste na chrbte. Šle by mali byť široké a mäkké, čo zlepší celkový komfort dieťaťa. Dobrým riešením sú ďalšie pracky, ktoré upevňujú traky vpredu vo výške hrudníka a v páse. Vďaka tomu je hmotnosť rozdelená na dve miesta. Vzhľadom na to, že väčšina školského roka je šedá a pochmúrna, oplatí sa tiež postarať sa o bezpečnosť cesty nášho dieťaťa pripevnením rôznych reflektorov k batohu. To zvýši jeho viditeľnosť, keď spadne súmrak. Dobré batohy sú už s nimi okamžite vybavené.

Koľko váži batoh?Váha školskej tašky je veľmi dôležitá záležitosť. Vyberme najľahší, bez zbytočných rámov. Čo neznamená, že si kúpite tašku alebo tenký batoh. Mal by byť spevnený iba na chrbte. Dieťa bude rovnako niesť váhu kníh a poznámkových blokov, takže mu nepridáme ďalšie kilogramy. Vystuženie by malo byť také, aby sa prispôsobilo tvaru chrbta a podporovalo správne držanie tela. Malo by sa poznamenať, či má aktovka špeciálne vydutie na podporu bedrovej chrbtice.

Ak hovoríme o zadnom paneli, musíte venovať pozornosť tomu, z akého materiálu je vyrobený. Najlepšie je, ak je mäkký a priedušný. Zabráni sa tým poteniu a prehriatiu vášho dieťaťa, čím sa zníži riziko ochorenia. Nesprávne zvolená alebo príliš ťažká školská taška môže spôsobiť laterálne zakrivenie chrbtice, t. J. Skoliózu. Stáva sa to, keď dieťa nosí batoh, napríklad na jedno rameno, v dôsledku čoho je chrbát nerovnomerne naložený. Dôsledkom nesenia príliš veľkej hmotnosti je, že sa dieťa nakláňa dopredu, čo spôsobuje zaoblenie chrbta a zakrivenie chrbtice v hrudnom segmente. Ak sú svaly preťažené, môže to viesť k zmenám v pohybovom aparáte a objaveniu sa chybných postojov. Medzitým by hmotnosť batohu a jeho obsah nemala prekročiť 10 - 15% telesnej hmotnosti dieťaťa. Vyššie uvedené nosenie batohu na jednom ramene má tiež významný vplyv. Hmotnosť, s ktorou nakladáme chrbticu, sa zvýši až o 60%. Je dobré, keď má batoh viac priehradiek. To uľahčí nielen poriadok, ale aj správne umiestnenie. Hmotnosť sa rozdelí symetrickejšie. Stojí za zmienku, že ťažšie veci ležia nižšie a ľahšie vyššie. Zabalíme sa do školského batohu čo najmenej: notebooky v softcover, iba potrebné učebnice a doplnky. Bez zbytočných pomôcok alebo hračiek.

Alternatíva k tradičnému batohu alebo školskej taškeStále viac a viac batohov alebo školských tašiek má zabudované ďalšie výsuvné rukoväte a kolesá. Zdá sa logické, že pre dieťa bude ľahšie vytiahnuť batoh, ako ho nosiť. Nič nemôže byť viac zlé. Dieťa ťahá batoh jednou rukou, pričom si neudržiava symetriu, ktorá spôsobuje jednostranné zaťaženie, siluetu otočenú a jedno rameno sklopené dozadu. Batoh môžete ťahať iba na rovnom povrchu, a ako viete, v škole sú schody, na ceste do školy sú rôzne pasáže, na ktorých batoh s kolieskami nejde a dieťa ešte musí niesť váhu. Určite zdravšie riešenie bude mať na sebe správne vybraný batoh a bude dohliadať na jeho hmotnosť.

Takže čas na zhrnutiePri výbere správnej školskej tašky je potrebné zvážiť niekoľko vecí:
  • hmotnosť batohu - najlepšie je zvoliť ten najľahší,
  • veľkosť plecaka - vhodné pre deti,
  • spevnené a tvarované späť - s vydutím na podporu bedrovej chrbtice,
  • široké rovnátka - najlepšie okolo 4 cm,
  • pás a hrudný pás - povinné zapínanie,
  • materiál , z ktorého bol vyrobený.


Hneď po výbere správneho batohu pre školu je pohyb neoceniteľným spojencom pri prevencii porúch držania tela. Preto zabezpečme, aby sa dieťa nevyhýbalo hodiny PE. Bolo by dobré, keby mali možnosť aktívne tráviť čas aj po škole vonku. Stačí ísť na bicykel, kolieskové korčule alebo detské ihrisko alebo skočiť na trampolíne v záhrade.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi