Spánok je najdôležitejšou potrebou dieťaťa - ako ju uspokojiť?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
L.O.L. Surprise
17.10.2020
L.O.L. Surprise
L.O.L. Surprise - trend pre malých zberateľov Už niekoľko sezón sú medzi deťmi hitom malé zberateľské hračky ukryté v rôznych škatuliach alebo loptič... čítať celé
Kŕmenie dieťaťa a podávanie prvého ovocia a zeleniny
13.09.2019
Kŕmenie dieťaťa a podávanie prvého ovocia a zeleniny
Naučiť sa samostatne jesť je skutočnou výzvou pre batoľatá aj pre rodičov. Malé ruky nie vždy zvládnu lyžicu a nedostatok klinčekov sťažuje žuvanie je... čítať celé
Kedy by malo batoľa meniť posteľ?
13.09.2019
Kedy by malo batoľa meniť posteľ?
Zmena postieľky pre batoľatá na detskú postieľku je jednou z prvých veľkých zmien v živote batoľa. Kedy je najlepší čas na to, aby táto udalosť nebola... čítať celé
Zobraziť všetky články

 

Široký výber

 

Široký výber tých najrôznejších hračiek zaručí neobmedzenú a nekončiacu zábavu pre najmenších.

To bude radosti!

Z našej najširšej ponuky si určite každý vyberie.

 

 

 


 

 

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Spánok je najdôležitejšou potrebou dieťaťa - ako ju uspokojiť?
13.09.2019

Spánok je najdôležitejšou potrebou dieťaťa - ako ju uspokojiť?

Detská postieľkaPosteľ alebo iné miesto, kde spí dieťa (kôš Mojžiš), malo by byť bezpečné, bez zbytočných prvkov a rozptyľovania . Za zbytočné prvky sa považujú:
  • Posteľná bielizeň a vankúš (odborníci neodporúčajú používať vankúše a posteľnú bielizeň až do veku 1 roka);
  • Chrániče, ktoré bránia prúdeniu vzduchu v detskej postieľke a môžu byť rezervou prachu a roztočov a môžu byť tiež nebezpečné, pretože vaše dieťa sa môže v šnúrkach zamotať;
  • Zbytočné hračky, plyšové hračky, ktoré ako ochranca môžu brániť prúdeniu vzduchu a rozptyľovať dieťa (výnimkou je obľúbená maznavá alebo plienka, v ktorej sa dieťa objíma);
  • Hračky na chudnutie, ktoré môžu byť samozrejme blízko dieťaťa, ale ako odborníci radia, mali by sa umiestniť čo možno najtichšie na úroveň, ktorú by mali strážcovia vypnúť, keď dieťa zaspí;
  • Kolotoče, projektory, ktoré zvyčajne vyžarujú modré svetlo, ktoré narúša sekréciu melatonínu v mozgu dieťaťa, a teda - pre dieťa je viac tiché, aby zaspal.


Na ideálnom mieste na spanie pre dieťa je iba matrac s bavlnená fólia, výhodne s elastickým pásom, pretože sa netiahne a nezakrýva sa pod telom dieťaťa. Pri výbere posteľnej bielizne je potrebné zvážiť možnosť jej prania pri teplote 90 alebo 60 stupňov Celzia. Možnosť prania pri vysokých teplotách naznačuje kvalitu bavlny, z ktorej je plachta vyrobená.

Obmedzte sledovanie televízie pomocou telefónu a iných elektronických zariadeníHlavne preto, že vyžarujú modré svetlo ktorý interferuje s prirodzenou sekréciou melatonínu. Príliš málo melatonínu sťažuje zaspávanie a spôsobuje problémy aj s prechodom do ďalších štádií spánku - dieťa sa môže zobudiť. Nejde iba o staršie deti, ktoré príbehy pred spaním sú zlým nápadom, ale aj o dojčatá a novorodencov, ktorí tesne pred spaním sú v miestnosti, kde je zapnutá televízia. Ľudské oko má receptory, ktoré reagujú na modré svetlo, aj keď sú naše viečka zatvorené, takže je dôležité vzdať sa zapnutých elektronických zariadení v blízkosti vášho dieťaťa asi dve hodiny pred tým, než idete spať.

Modré svetlo môže vyžarovať aj energeticky úsporné žiarovky, žiarovky LED alebo iné osvetlenie inštalované v kuchyniach alebo kúpeľniach, preto sa často odporúča dieťaťu kúpať stlmené svetlo alebo sviečku. Ak to nie je možné, vymeňte žiarovky doma za žiarovky, ktoré vyžarujú teplé svetlo. Ak hľadáte lampu pre detskú izbu alebo spálňu, ktorá vám bude slúžiť v noci pri posúvaní, uistite sa, že jej svetlo má teplú farbu: žltú, oranžovú alebo dokonca červenú.

DudlíkMá toľko priaznivcov ako súperov. Jeho úlohou je uspokojiť nadmerný sací reflex dieťaťa a podporovať ho pri upokojovaní a zaspávaní. Neexistuje však žiadna záruka, že dieťa, ktoré odsáva cumlík, spí dlhšie alebo sa prebúdza menej často. S istotou je známe, že dojčenie sa má dojčenému dieťaťu podávať až po 4 až 6 týždňoch od narodenia, keď sa laktácia stabilizuje a dieťa sa učí a vyvinie správny reflex sania prsníka. Nedoporučuje sa podávať struk deťom, ktoré majú problémy s odsávaním prsníkov, pretože v každom štádiu laktácie existuje riziko narušenia sacieho reflexu (prepláchnutie ho spôsobí, že dieťa bude sať neefektívne). U dojčiat kŕmených dojčenským mliekom sa ukázalo, že dodávka strukov znižuje riziko náhlej smrti detskej postieľky (SIDS).


Pri výbere struku sa uistite, že jeho tvar je čo najbližšie k tvaru ženskej bradavky a dá sa ľahko čistiť (pokiaľ možno úplne z jedného materiálu), napríklad Avent Soothie cumlíky alebo Natursutten.

swaddle-wrappingJe nevyhnutným prvkom pravidla 5S, ktoré Harvey Karp ("najšťastnejšie dieťa v oblasti" a "Najšťastnejšia ospalá hlava v oblasti"). Podľa teórie štvrtého trimestra, tj počas prvých troch mesiacov života dieťaťa, by sa rodičia mali snažiť reprodukovať podmienky podobné tým, ktoré sú v maternici. Tesné zabalenie do otulacze alebo do spacákov (poznámka: zabalenie tak, aby nohy dieťaťa neboli obmedzované a voľne sa pohybovať) znamená podporovať pocit bezpečia a uľahčiť zaspať. Môžu sa ukázať ako prospešné pre úľavu plačúceho dieťaťa v dôsledku bolestí koliky a žalúdka.


Toto však nie je vždy dobrý spôsob av niektorých situáciách by ste sa mali vzdať balenia: keď sa dieťa zriedka hlási na prsník a saje neefektívne alebo keď batoľa často a silno prší. Zalomenie v takýchto situáciách mu môže sťažiť naklonenie hlavy a spôsobiť nebezpečné dusenie na zvracanie. Keď dieťa dosiahne schopnosť obliecť si brucho, prestaňte ho objímať. Niektoré deti jednoducho nemajú radi zabalenie a znehybnenie rúk, čo sa prejavuje hlasným plačom a trhaním. Oplatí sa pozorovať dieťa a jeho reč tela.

Kontakt s pokožkou a blízkosť mamičkyKontakt s pokožkou, najmä bezprostredne po pôrode, je rozhodujúci pre vytvorenie väzby medzi matkou a dieťaťom . Každá matka má naň právo (dokonca aj pri narodení cisárskym rezom) a mala by sa za ňu prosiť. Samozrejme, existujú situácie, v ktorých takýto kontakt neexistuje z dôvodu zdravotného stavu dieťaťa alebo matky. Čím viac sa v budúcnosti oplatí klokanom dieťaťa kojiť čo najčastejšie, dojčiť pokožkou po kontakte s pokožkou.

Nie je nič zlé, keď zaspávate svoje prsia, zaspávate svojou matkou, vašou matkou, v jednej posteli s rodičmi alebo na náručí, zatiaľ čo sa kývate alebo kývate. Potreba intimity je zárukou bezpečnosti pre dieťa (potrebné na prežitie) a vďaka tomu môže relaxovať a zaspať. Existujú deti, ktoré túto blízkosť potrebujú viac ako iné - spia len vtedy, keď je rodič v jeho blízkosti a ak majú rodičia podmienky (rodičovská podpora, zodpovednosť za rodinu, starostlivosť o starších súrodencov) taká blízkosť by sa mala praktizovať. tak často, ako je to možné . Nebojte sa "zvyknúť si", "terorizovať" alebo "zvyšovať sissy". To všetko nie je pravda. Každodennou kultiváciou intimity a počas spánku a spánku dieťaťa si v ňom vybudujete kapitál bezpečia, ktorý sa v budúcnosti vyplatí otvorenosťou voči svetu a iným ľuďom. Štatistiky ukazujú, že deti spiace s rodičmi alebo vedľa nich (napr. na prístelke) spia dlhšie a prebúdzajú sa menej často.

Čerstvý vzduchToto je samozrejme základ zdravého spánku nielen u detí, ale aj u dospelých. Vetraná miestnosť, denná prechádzka (bez ohľadu na počasie) a vzdušná postieľka, kôš alebo kolíska podporujú hygienu a zdravý spánok dieťaťa. Vedci tento mechanizmus nepoznajú, ukázalo sa však, že v miestnosti s nadmerným množstvom CO2 sa častejšie prebúdzajú dospelí aj deti. Ak to podmienky umožňujú, odporúčam večernú prechádzku, ktorá slúži rodičom aj batoľatám.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi