X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
L.O.L. Surprise
17.10.2020
L.O.L. Surprise
L.O.L. Surprise - trend pre malých zberateľov Už niekoľko sezón sú medzi deťmi hitom malé zberateľské hračky ukryté v rôznych škatuliach alebo loptič... čítať celé
Kŕmenie dieťaťa a podávanie prvého ovocia a zeleniny
13.09.2019
Kŕmenie dieťaťa a podávanie prvého ovocia a zeleniny
Naučiť sa samostatne jesť je skutočnou výzvou pre batoľatá aj pre rodičov. Malé ruky nie vždy zvládnu lyžicu a nedostatok klinčekov sťažuje žuvanie je... čítať celé
Kedy by malo batoľa meniť posteľ?
13.09.2019
Kedy by malo batoľa meniť posteľ?
Zmena postieľky pre batoľatá na detskú postieľku je jednou z prvých veľkých zmien v živote batoľa. Kedy je najlepší čas na to, aby táto udalosť nebola... čítať celé
Zobraziť všetky články

 

Široký výber

 

Široký výber tých najrôznejších hračiek zaručí neobmedzenú a nekončiacu zábavu pre najmenších.

To bude radosti!

Z našej najširšej ponuky si určite každý vyberie.

 

 

 


 

 

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Haptonómia alebo informácie o tom, ako nadviazať kontakt s dieťaťom v žalúdku
13.09.2019

Haptonómia alebo informácie o tom, ako nadviazať kontakt s dieťaťom v žalúdkuKoža dieťaťa je ako ucho. Toto je najväčší a najcitlivejší zmysel dieťaťa - počas tehotenstva aj v prvých mesiacoch po narodení. Zmysel pre dotyk dieťaťa sa stimuluje dotykom jeho úst, hraním s pupočnou šnúrou alebo saním jeho prstov. Mnohé štúdie tiež ukázali, že deti reagujú na dotyk rodičov, aj keď si kladú ruky nielen priamo na svoje telo, ale na brucho svojej matky. Často je možné pozorovať výrazné reakcie dieťaťa na dotyk brucha: jasné pohyby rúk alebo nôh, otáčanie chrbta po ruke rodiča. Tieto reakcie sú častejšie a sú jasnejšie ako reakcie na hlasy alebo svetlo.

Haptonómia - čo je to?Haptonomia je štúdia psycho-emocionálneho kontaktu medzi rodičmi a nenarodeným dieťaťom. Koncept sa narodil vo Francúzsku a je dnes veľmi populárny. V Poľsku je stále nové, aj keď som veľmi rád, že čoraz viac pôrodných škôl tento problém zavádza počas stretnutí s rodičmi.

Kontakt s dieťaťom od 4 do 5 mesiacov je z hľadiska vývoja veľmi prospešný, pretože stimuluje nervový systém a pozitívne ovplyvňuje pohodu plodu. Dieťa pozitívne reaguje na podnety, ktoré sú pre neho dobré a žiaduce. Tento typ kontaktu tiež umožňuje rodičom objektivizovať alebo "humanizovať" malú bytosť, ktorá napriek tomu, že sa kedykoľvek objaví na svete, je stále nereálna.

Haptonómia sa viac než len náhodou dotýka žalúdka. Budúci rodičia môžu ísť na workshopy, kde sa naučia, ako sa dotknúť brucha, aby nadviazali dialóg s dieťaťom, zistili, čo sa mu páči a čo ich obťažuje. Osobitnú úlohu tu zohrávajú otcovia a partneri, ktorí majú šancu nadviazať užší vzťah s dieťaťom, ktoré je stále v žalúdku svojej matky. Otecko, často trochu nabok, neschopné cítiť prvé pohyby dieťaťa, vďaka haptonomickým workshopom sa môže plne podieľať na budovaní prvých väzieb. Ak sa chcete trochu priblížiť dieťaťu, rodičia si môžu vypočuť jeho reakciu na hlas a dotknúť sa domácnosti pomocou domáci detektor srdcovej frekvencie plodu.

Vitajte vo svete, zlatoBežný čas strávený dotykom a lepením vás spozná v tele. Váš partner zistí, čo vás uvoľňuje a pomáha zmierniť bolesť, čo bude určite užitočné v posledných týždňoch tehotenstva a počas pôrodu. Samotné haptonomické workshopy vám povedia, ako sa nosiť a starať sa o svoje batoľa.

Dotyk, jemné hladenie alebo iba kontakt pokožky s pokožkou s matkou je to najlepšie, čo môžeme dieťaťu dať v prvých okamihoch po narodení. Zmysel pre dotyk, ktorého receptor je celá pokožka, je najrozvinutejší zmysel dieťaťa po narodení. Masáž pomocou prírodný olej, hrejivého dotyku je to signál pre naše dieťa: Milujem vás, ste pre mňa dôležití, prijímam vás. Upokojuje oboch: dieťa aj dospelého, ktorý vykonáva masáž.

Nekompetentná masáž môže byť pre dieťa nepríjemná, preto je dobré robiť ju pod vedením niekoho skúseného. Pozorujte dieťa a nasledujte ho. Ak dieťa odtlačí ruky alebo námety, stojí za to vzdať sa objímania alebo masáže a skúsiť inokedy.

Haptonomia hovorí o trojuholníku: dieťa, matka a otec. Ak z nejakého dôvodu otec chýba, môže ho nahradiť iná osoba v blízkosti svojej matky. Vďaka dialógu, rozhovorom a spoločnému tráveniu času dostanete vy a vaše dieťa obrovskú dávku bezpečnosti a lásky. Je to kapitál, ktorý sa v budúcnosti určite vyplatí.

Tehotenstvo s vysokým rizikomV prípade vysokorizikových tehotenstiev je potrebná opatrnosť. Hladenie brucha môže zbytočne stimulovať maternicu, aby sa sťahovala. Nemusíme sa však úplne vzdať budovania vzťahov dotykom. Všetko, čo musíte urobiť, je položiť ruky na brucho do pohodlnej a relaxačnej polohy.

Dotyk a priamy kontakt s rodičom je prospešný a stimuluje rozvoj predčasne narodených detí. Príkladom toho je populárny klokan. Deti narodené včas môžu byť tiež klokanmi. Je dôležité, aby sa dieťa a rodič navzájom dotýkali bez oblečenia. V nasledujúcich týždňoch života dieťaťa sa oplatí pokúsiť sa dieťa udrieť do šiat. Pre začiatočníkov odporúčam tkané šatky a zaregistrujte sa na workshop s profesionálom.

Napriek trendomSúčasný životný štýl, trendy a móda nevedú k blízkosti. Kolísky, vahadlá, hojdačky a vodítka, ktoré poskytujú pokyny pre dieťa, nevedú k dotyku s dieťaťom. Potrebujete tiež čas, ktorý chýba na dotyk a lepeniee dnes všetko. Ak by som vás však mohol nejakým spôsobom presvedčiť, že sú to lepšie ruky rodičov, bude to tým, že len prostredníctvom kontaktu a silných vzťahov s rodičmi získate nový pocit bezpečného kapitálu u novej osoby . Tento kapitál sa vyplatí v blízkej budúcnosti a umožní mu objavovať svet s radosťou a úsmevom.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi